Na sv. Mikuláša navštívili žiaci prvého ročníka pod vedením p. prof. Kamenčíka zariadenie pre seniorov Harmonia v Hlohovci. Mikulášovi pomáhali s rozdávaním darčekov, prednášali vinše, spievali koledy a vianočné pesničky, a to všetko za hudobného sprievodu nášho prváka Petra Šintala, ktorý hral na akordeóne. Toto milé stretnutie, ktoré prebiehalo v priestoroch ZPS Harmonia na Hollého a Podzámskej ulici, sa nieslo v príjemnej predvianočnej atmosfére. Naši žiaci si z tohto sviatočného dopoludnia odnášali ten najkrajší darček - hrejivý pocit pri srdci, že mohli svojou troškou spríjemniť deň druhému človeku.
Srdečne blahoželáme študentom OA, ktorí 4.12.2019 veľmi úspešne reprezentovali školu na 6. Veľtrhu cvičných firiem v Seredi.
HOLA CHURROS - 2.miesto v kategórii Inovatívny produkt.
21 KAPKEJKS - 3.miesto v kategórii Najlepšie logo + 3.miesto v kategórii Najlepšia elektronická prezentácia.
REBORN - 1.miesto v kategórii Najlepšie logo + 2.miesto v kategórii TOP CVIČNÁ FIRMA.
V rámci výučby Manažmentu osobných financií sa s tretiakmi zúčastňujeme webinárov organizovaných Nadáciou pre deti Slovenska ako súčasť projektu Poznaj svoje peniaze. V pohodlí školských lavíc sa môžeme dozvedieť novinky zo sveta financií a opýtať sa hostí interaktívne na všetko, čo nás zaujíma. Absolvovali sme už webináre o kryptomenách, investovaní a podnikaní. Aj takto si zvyšujeme našu finančnú gramotnosť.
...taký je názov už 8. ročníka celoslovenského projektu "Záložka do kníh spája školy". Výmena záložiek našich prvákov a druhákov prebiehala s partnerskou školou - Obchodnou akadémiou Liptovský Mikuláš. Veríme, že žiaci oboch škôl boli potešení darčekom v podobe záložky. Žiaci sa popri výrobe záložiek oboznámili s informáciami o osobnostiach Nežnej revolúcie, ktoré stáli pri zrode našej demokracie. Nezabudnime na odkaz Novembra '89, pretože pred tridsiatimi rokmi nebola sloboda a demokracia v našej krajine samozrejmosťou.
Do pozornosti dávame nasledujúce internetové stránky:
Nežná 30 - Cesta k slobode (dokument)
Kto bol kto počas Nežnej revolúcie
Slovensko 1989-1990
Verejnosť proti násiliu (VPN)
Dňa 13. 11. mali naši druháci a tretiaci príležitosť navštíviť Slovenskú ľudovú majoliku a Chateau Modra. Pozreli si a aj vyskúšali ako sa vyrába modranská majolika. Previedli nás celým výrobným procesom s odborným výkladom o histórii a ornamentoch modranskej majoliky a ukážkami práce na hrnčiarskom kruhu, glazovania a maľovania. Každú z týchto činností sme si mohli aj vyskúšať. Po prehliadke mesta sa nám venovali v Chateau Modra. Kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o výrobe vína, prezreli sme si priestory vinárstva, žasli nad neuveriteľnou výrobnou kapacitou pokrytou dokonca vlastnou produkciou hrozna z viacerých vinárskych oblastí. Hotové produkty sme mali možnosť vidieť v podnikovej predajni, kde sme sa dozvedeli viac aj o cenotvorbe, sortimente a získaných oceneniach.
O totalitných režimoch - je názov prednášky v rámci projektu OZ LM, do ktorej sa zapojili študenti III. A a IV. A triedy. Oživila sa tak nie dávna história, ktorá sa týkala r. 1968 a normalizácie a r. 1989 a nežnej revolúcie a dopadu na ekonomiku v SR. Študenti sa zaoberali pojmami ako: ŠTB, normalizácia, čistky, ÚVKSČ, KGB, ale aj "tento tovar nemáme už 3 mesiace..." Študenti si aj týmto mohli rozvíjať kritické myslenie, budovať v sebe rezistenciu k nedemokratickým riešeniam, ktoré by neskôr znamenali stratu ich práv a slobôd. V prednáške boli použité autentické archívne dokumenty, fotografie aj príbehy skutočných obetí totalitných režimov.
5. novembra navštívili naši prváci v rámci infomračno-knihovníckej prípravy Mestskú knižnicu v Hlohovci. Pani Poláková, vedúca knižnice, previedla žiakov priestormi knižnice (úsekom centrálnej evidencie, beletrie, odbornej literatúry i čitárne) a vysvetlila princíp fungovania jednotlivých úsekov. Súčasťou exkurzie bolo aj praktické odskúšanie orientácie žiakov v knižničnom fonde, či už v podobe elektronického vyhľadávania knižných titulov v on-line katalógu alebo priamo v knižničnom fonde. Úspešní "hľadači" kníh dostali aj sladkú odmenu. Viacerí prváci využili možnosť bezplatného zápisu do knižnice. Veríme, že túto možnosť budú využívať pravidelne, pretože ako sa hovorí: „Všetka múdrosť sveta je ukrytá v knihách.“
Dňa 28. 10. 2019 sa u nás uskutočnili imatrikulácie prvákov pod vedením III. A triedy na tému farma. Pre našich prvákov to „bolo drsné“, pretože si museli prejsť rôznymi duelantskými úlohami, ako napríklad rezanie dreva, šúpanie zemiakov, ale nechýbal ani spev, alebo výroba šamlíka. Pohostili sme ich tradičnými farmárskymi dobrôtkami. Všetci to úspešne zvládli a sme na nich veľmi pyšní.
Priprav sa na 21. storočie - Nadácia Pontis v spolupráci so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku v rámci tohto projektu sprostredkovala návštevu inšpiratívnych osobností do svojich domovských škôl. Dôležitosť zručností, vedomostí a postojov potrebných pre 21. storočie a možnosti, ktoré sa jej otvorili aj vďaka Novembru’89 na svojom úspešnom príbehu žiakom predstavila naša absolventka Ing.Janka Karabová zo spoločnosti Bekaert.
20. novembra 2019 sú dvere našej školy otvorené pre žiakov základných škôl, ich rodičov, ale i pre širokú verejnosť. Príďte sa presdvedčiť, ako v praxi realizujeme víziu našej školy:
OBCHODNÁ AKADÉMIA HLOHOVEC - DOBRÁ VOĽBA PRE ŽIVOT!
Dňa 24. októbra 2019 sa študenti 4. ročníka zúčastnili prednášky o básnikovi Rudolfovi Dilongovi, ktorá sa uskutočnila pod záštitou Mestskej knižnice Hlohovec v priestoroch AXA klubu. Pútavo nám o ňom porozprával náš absolvent, súčasný pracovník Vlastivedného múzea v Hlohovci, vysokoškolský pedagóg a literárny vedec PhDr. Marián Kamenčík, PhD. Žiaci sa dozvedeli o Dilongových inšpiračných vplyvoch na mladého básnika Ivana Kupca i na ďalšie tvorivé osobnosti nášho mesta, o jeho surrealistických excesoch i o jeho nepokojnej a hĺbavej osobnosti. Po prednáške nasledovala voľná diskusia s možnosťou zakúpenia si autorovej monografie s názvom Z Hlohovca do Honolulu a späť, ktorá mapuje Dilongove pôsobenie v našom meste na prelome 30. a 40. rokov minulého storočia.
Medzinárodný Veľtrh Cvičných Firiem V4 Košice, 23.-24.10.2019
Blahoželáme cvičnej firme 4.A OA HC "21 Kapkejks" za veľmi úspešnú reprezentáciu školy na medzinárodnom veľtrhu V4 v Košiciach. Boli strieborní v kategórii o najlepšiu elektronickú prezentáciu firmy, kde prezentovali firmu pred publikom a porotou v slovenčine aj v angličtine. Boli druhí z 22 účastníkov zo 4 krajín.
Veľtrhu sa úspešne zúčastnili: Janka Žampachová, Nika Černayová, Nina Ondrejková, Patrik Sedláček a Michal Murányi zo 4.A. Blahoželáme!
"Skvalitňujeme životné prostredie" - pod týmto názvom sme zrealizovali projekt, v rámci ktorého sme z grantového programu DARCA.SK získali finačné prostriedky na zakúpenie 6 kusov magnetických sklenených tabúľ a prispeli tak k zlepšeniu pracovného a životného prostredia v našej škole.
Ďakujeme ochotným zamestnancom ZF Slovakia, že našim druhákom vysvetlili ako funguje logistika, výroba a vzdelávanie v tomto podniku, kde sa vyrábajú spojky, meniče krútiaceho momentu, dvojhmotové zotrvačníky ako aj komponenty týchto modulov. To, čo sa na ekonomike učíme teoreticky sme tak mali možnosť vidieť priamo v praxi koncernu, ktorý je celosvetovo tretím najväčším dodávateľom pre automobilový priemysel.
Je dôležité, aby si mladá generácia pripomínala nezmyselnosť a dôsledky násilia, rasizmu, xenofóbie , nacionalizmu, neznášanlivosti. Študenti I.A triedy si toto mohli pripomenúť a sprostredkovane prežiť a vidieť artefakty a objekty zobrazujúce násilie páchané na židovských obyvateľoch a ich rodinách počas II. svetovej vojny na exkurzii v Múzeu holokaustu v Seredi. Študenti boli konfrontovaní s násilím a prenasledovaním prevažne židovského obyvateľstva prostredníctvom vystavených fotografií, dokumentov , objektov / dobytčí vagón na transport do Auschwitzu /, či sklenených tabúľ s menami Židov, ktorí boli odtransportovaní do koncentačných vyhladzovacích táborov a nikdy viac sa nevrátili.Silným zážitkom bola aj prednáška vzdelávacieho centra " Úteky z koncentračných táborov " a videofilm s výpoveďou židovskej obyvateľky Edith Grossmann žijúcej v Kanade o prežitých hrôzach, strachu, násilí... Študenti uvažovali o možnosti paralely násilia v minulosti a dnes a ostro odsúdili prejavy neznášanlivosti,nátlaku, nenávisti, či násilia.
Dňa 9. 10. 2019 navštívili naši štvrtáci zariadenie pre seniorov Harmónia na Podzámskej ulici v Hlohovci. Okrem moderovania a prednesu básní si pre našich starších spoluobčanov pripravili aj zaujímavý kvíz. Súčasťou kultúrneho programu bolo vystúpenie s piesňami a tancom žiakov ZŠ na Podzámskej ulici a hudobné vystúpenie p. profesora Kamenčíka. Nezabúdajme na našich seniorov a prihovárajme sa im s láskou a porozumením, pretože v jeseni života je najcennejším darom úsmev či milé slovo druhého človeka.
...pod týmto názvom vydal knihu palindrómov náš pán profesor PhDr. Stanko Kamenčík. Na originálnom krste knihy v empírovom divadle sa podieľali ďalší naši absolventi, na ktorých sme mimoriadne pyšní - PhDr. Marián Kamenčík Phd., Mgr. Julius Selnekovič, Branislav a Daniel Beňovičovci. Blahoželáme a autorovi prajeme veľa inšpirácie do ďalších aktivít!
https://www.facebook.com/velipsespilev101/
Dňa 01. 10. 2019 sa konalo okresné kolo v rapid šachu základných a stredných škol. Zúčastnili sa na ňom naši dvaja štvrtáci: Lukáš Ľuba a Tomáš Bogár, ktorí obsadili druhé a tretie miesto v kategórii stredných škôl. Chlapcom srdečne blahoželáme a držíme palce na krajskej súťaži.
Komentovanú vlastivednú prehliadku žiakom I.A triedy v priestoroch židovského cintorína v Hlohovci sprostredkoval riaditeľ vlastivedného múzea Mgr. Jozef Urminský. Mohli vidieť vzácne barokové náhrobky z polovice 18. storočia, významné hrobové miesta Sáry Ley van Geldernovej, starej matky Heinricha Heineho , cennú hrobku Markusa Dukesa, či hromadné hroby z masových epidémií. Niektoré náhrobky udávajú miesto úmrtia Auschwitz. Potomkovia ich tam umiestnili na pamiatku tých, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore a nikdy viac sa nevrátili. Študenti si týmto spôsobom pripomenuli židovskú komunitu v dejinách mesta Hlohovec, ktorej v Hlohovci viac niet. Študenti si aj takto uvedomujú nebezpečie diskriminácie, xenofóbie, nacionalizmu , či netolerancie a budujú si správne postoje k životným hodnotám.
Veľká vďaka všetkým "obyvateľom farmy", ktorí mali 26.9. možnosť stať sa členmi rôznorodej spoločnosti podobnej tej v EÚ a riešili problémy podobné tým, ktorým čelia aj reprezentanti EÚ, pod vedením skvelej lektorky Moniky Martinčičovej a jej kolegu Daniela Halla v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave. V priebehu workshopu sme sa aj zabavili, absolvovali skvelý teambuilding, boli sme nútení vyriešiť množstvo naliehavých problémov a uvedomiť si veľa zaujímavých vecí. Nesmierne sa nám páčila nevšedná a inovatívna forma workshopu a pochopili sme mnohé súvislosti, ktoré by nám pri klasickej forme vyučovania pravdepodobne "unikli".
Dyktát Bruselu vizuálne atraktívnou formou približuje, ako a prečo hľadá dohodu 510 miliónov obyvateľov Európskej únie. Zároveň odpovedá na otázky: Čo je to Európska únia, ako funguje, prečo a ako vznikla? Je naša národná identita jasne a definitívne určenou či dokonca výlučnou hodnotou? Bol Svätopluk prvým starým Európanom? Autori na tieto otázky odpovedajú s vtipom. Napríklad emotikonami charakterizujú jednotlivé členské štáty a ich zastúpenie v európskych inštitúciách, kde spoločne hľadajú konsenzus. Výstava návštevníkov prevedie od histórie myšlienky zjednotenej Európy až po súčasnosť. Mnohých návštevníkov možno prekvapí, že prvá zmienka o vytvorení spoločného európskeho zhromaždenia tu bola už v roku 1306. Prehľadná časová os mapuje aj najznámejšie a najvýznamnejšie konflikty medzi pôvodnými členmi Európskej únie. Súčasnosť je zobrazená cez množiny zobrazujúce mieru integrácie jednotlivý členských štátov. Autori do výstavy zakomponovali úryvky prejavu Václava Havla zo slávnostného zasadnutia Európskeho parlamentu 11. novembra 2009 v Bruseli. Dyktát Bruselu zakončuje aktualizovaná legenda o prútoch Svätopluka, ktoré poukazujú nielen na solidaritu, ale aj na zodpovednosť a súdržnosť. Návštevníci si budú môcť vyskúšať ich zlomiť.
Zámerom výstavy je dať na stôl základné fakty o tom čo je to vlastne Európska únia, prečo vznikla a ako v skutočnosti funguje. Súčasná diskusia o nej sa totižto vedie buď veľmi zavádzajúco alebo povrchne. Presne toto sme sa snažili zachytiť aj v názve výstavy, ktorý asi nenechá chladného žiadneho milovníka slovenčiny, čo nám veríme, že odpustia. Nie je to jednoduchá téma, ale o to viac je dôležité, aby sme sa o ňu zaujímali, lebo miera nášho hlasu v Európe je priamo úmerná nášmu záujmu o ňu.