5. septembra sa uskutočnila pravideľná návšteva Mestskej knižnice v Hlohovci spojená s výkladom k informačno-knihovníckej príprave žiakov I. ročníka. Priestormi mestskej knižnice nás sprevádzala Stanka Gnipová, ktorá študentov oboznámila s jednotlivými časťami knižnice a mnohými zaujímavosťami z oblasti knihovníctva. Súčasťou návštevy bola aj súťaž pre študentov, ktorej účelom bolo vyhľadávať knihy podľa zadania. Tí, ktorým sa darilo najviac, získali sladkú odmenu. Totuto cestou ďakujeme Mestskej knižnici v Hlohovci a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
17. októbra 2016 sa v rámci Trnavského samosprávneho kraja konal 8. ročník vedomostnej olympiády "Kraj, ktorý je mojím domovom". Súťaže sa mohli zúčastniť žiaci druhých ročníkov stredných škôl. Zadania úloh sa zameriavali na štyri vedomostné okruhy: literárne osobnosti, šport, história, cestovný ruch a história miest a obcí. Našu školu reprezentovali žiačky B. Baroňová, A. Mateášiková a A. Vlčková z II. A, ktorých úlohou bolo on-line vyhľadávanie správnych odpovedí na internete. Veríme, že si naše žiačky zo súťaže odniesli nielen cenné skúsenosti, ale aj obohacujúce vedomosti. O umiestnení vás budeme informovať.
Pri príležitosti týždňov eTwinning, ktorých ústrednou témou je digitálne občianstvo sme sa s 3.A a 3.B triedou zapojili do súťaže Hádaj kde som? našou pohľadnicou. Uhádnete kde sme?
- pod týmto názvom sa v našej škole dňa 13.10.2016 uskutočnil populárno-náučný a zábavný seminár, ktorý pre nás pod záštitou TTSK pripravil Klaster regionálneho rozvoja -západné Slovensko v rámci projektu "Slovensko hrdý člen Európskej únie". Študenti 3. a 4. ročníka si zmerali svoje sily v interaktívnej súťaži zameranej na vedomosti nielen o Európskej únii, ale i o Trnavskom samosprávnom kraji a jeho zaujímavostiach. V súťaži zvíťazilo trojčlenné družstvo zo 4.A triedy, ktorému srdečne blahoželáme.
Jedinečnú možnosť navštíviť židovský cintorín v Hlohovci a dozvedieť sa zaujímavé informácie o histórii židovskej komunity v našom meste dostali žiaci 1.a 2. ročníka vďaka našej spolupráci s Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Riaditeľ múzea Mgr.Jozef Urminský nám v pútavej prednáške priblížil tragické osudy mnohých židovských rodín a podnietil nás tak k zamysleniu sa nad dôsledkami netolerancie, ľudskej ľahostajnosti, zloby a bezohľadnosti, ktorá viedla k najväčšiemu nešťastiu v našich novodobých dejinách.
Naša škola je v rebríčku INEKO najlepšie hodnotenou školou zo škôl v meste Hlohovecv, v rámci okresu patríme do trojice najúspešnejších škôl a v rámci Trnavského kraja sme obsadili medzi strednými odbornými školami krásne 7. miesto.
Prehľad základných a stredných škôl je projekt inštitútu INEKO a jeho hlavným cieľom je poskytnúť širokej verejnosti informácie o dosahovaných výsledkoch všetkých slovenských základných a stredných škôl. Kompletný rebríček nájdete tu: http://skoly.ineko.sk/rebricky/
Pri príležitosti Dňa TTSK sa na školskom dvore konal medziročníkový turnaj v basketbale. V kategórii dievčat sa najviac darilo žiačkam 1. ročníka.Najúspešnejším strelcom bola Janka Hrnčárová.
V kategórii chlapcov si vybojivali zlatú priečku žiaci 2. ročníka, striebornú zmiešané družstvo 3. a 4. ročníka a brondzovú žiaci 1. ročníka. K víťazstvu svojich tímov najvčším počtom bodov prispeli Dominik Krajinčák a Sándor Csente.
Dňa 26.9. 2016 sme so štvrtákmi navštívili Hviezdoslavovo námestie v Bratislave a zúčastnili sa oslavy Európskeho dňa jazykov.
Európsky deň jazykov si každoročne pripomíname 26. septembra. Tento deň je oslavou jazykovej rôznorodosti kontinentu s viac ako 200 európskymi jazykmi, 24 úradnými jazykmi EÚ, približne 60 regionálnymi/menšinovými jazykmi a mnohými ďalšími jazykmi, ktorými hovoria ľudia z iných častí sveta. Súčasťou podujatia bol okrem sprievodného kultúrneho programu a vyhlásenia víťazov súťaží aj veľký kvíz o jazykoch a v jazykoch, kde študenti získavali body v stánkoch jednotlivých krajín. Za 8 získaných bodov si mohli vybrať cenu v stánku Európskej komisie a SAAIC – národnej agentúry Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu. V priľahlom kine Mladosť sme sa boli pozrieť na premietané pásmo krátkych filmov v pôvodných jazykoch. Je to príležitosť zvýšiť povedomie o veľkej rozmanitosti jazykov v Európe, podporiť kultúrnu a jazykovú rôznorodosť, podporiť ľudí všetkých vekových kategórií, aby sa učili jazyky – znalosť viacerých jazykov zvyšuje šance nájsť si zamestnanie a pomáha podnikom rásť.
Proti násiliu medzi nami v nedeľu 11.septembra 2016 vystúpia vo Vrbovom vicerí známi interpreti. Prídite i vy podporiť toto zmysluplné podujatie, na ktoré je vstup voľný!
Po slnečnom lete plnom zážitkov sa študenti Obchodnej akadémie Hlohovec opäť vrátili do školských lavíc, aby pod vedením svojich pedagógov pokračovali na svojej ceste za vzdelaním. O tom, ako svoj prvý deň v škole prežívali naši prváci, si môžete prečitať tu:
Už tretí rok po sebe sa študenti našej školy zúčastnili zahraničnej odbornej praxe v metropole Veľkej Británie. Vďaka finančnému grantu získanému z programu celoživotného vzdelávania ERASMUS+ financovaného Európskou úniou prežilo 15 študentov pod dozorom svojich pedagógov 2 nezabudnuteľné týždne. Práca v londýnskych firmách, bývanie v rodinách, spoznávanie pamätihodností Londýna, zdokonaľovanie sa v anglickom jazyku, cestovanie londýnskou verejnou dopravou, nadväzovanie profesionálnych kontaktov, bežný život v multikultúrnom prostredí...toto všetko mali možnosť zažiťnaši žiaci. Viac o tomto úspešnom projekte ste si mohli prečítať i voFN
V dňoch 15. 06.
– 16. 06. 2016 sa žiačky Obchodnej akadémie v Hlohovci spolu s pani profesorkou zúčastnili Študentskej konferencie POZNAJ SVOJE PENIAZE, ktorú organizuje Nadácia Slovenskej sporiteľne. Konferencia prebiehala v priestoroch Slovenskej sporiteľne v Bratislave. Prvý deň strávený v príjemných podmienkach bol zameraný na zoznamovanie sa, vymieňanie názorov a poznatkov v oblasti financií. Súčasťou bola veľmi zaujímavá a plnohodnotná prezentácia pre študentov ale aj učiteľov, ktorá obsahovala širokú škálu tém ako napríklad inflácia, deflácia a pojmy týkajúce sa týchto ekonomických javov. Prezentácia bola sprevádzaná hlavnou ekonómkou Slovenskej sporiteľne Máriou Valachyovou. Ďalší deň prebiehali prezentácie podujatí študentov uskutočnené v rámci Global Money Week, ktoré boli zaujímavé a pútavé. Po opadnutí nervozity nastal presun na 9. poschodie budovy, ktoré dominuje prekrásnym výhľadom na panorámu Bratislavy. Odborník poznajúci veľmi dobre Bratislavu vyrozprával zaujímavosti a zákutia tohto mesta. Nasledovalo ocenenie študentov a profesorov, následne rozlúčka a odchod. Bola to nenahraditeľná skúsenosť, ktorá študentom utkvie v pamäti ešte dlho. Tešíme sa na ďalšiu možnú spoluprácu s Nadáciou Slovenskej sporiteľne a s Nadáciou pre deti Slovenska do budúcna.
Študenti I.A a II.A triedy navšťívili Múzeum holokaustu v Seredi. Uvedomili sme si, že je potrebné vyvarovať sa chýb,ktoré sa stali v minulosti.Po prednáške a prehliadke barákov, v ktorých boli počas 2. svetovej vojny pracovné židovské tábory a po pozretí svedectva vtedy židovského dievčaťa, dnes už zrelej ženy , sme sa uistili o nezmyselnosti, hrôzostrašnost a úbohosti holokaustu a akýchkoľvek prejavov nadradenosti, rasizmu či nacionalizmu. Svedectvá a fakty v nás vyvolali hlboké dojmy, s niektorými z nich by sme sa radi s vami podelili:
Zuzana S : " Bolo to veľmi smutné... "
Zuzana R. : " Najviac ma zaráža, že niekto bol schopný zabíjať nevinných ľudí "... " Nikomu, kto má v sebe ľudskosť nebolo príjemné sa pohybovať v priestoroch, kde iní trpeli"..." Je veľmi dôležité vedieť o svojej minulosti čo najviac, mali by sme sa z nej poučiť, aby sa nikdy viac nezopakovala..." " Nepodporujme ľudí, ktorí tvrdia, že holokaust nebol, mohli by sme sa dostať do situácie, kedy nám už nikto nepomôže..." " Mali by sme sa vzdelávať a správne sa rozhodovať, aby sme svoje rozhodnutia nikdy neoľutovali..."
Nina K : " Tento hyenizmus a rasizmus by sa nemal spochybňovať ani zapierať..."
Kristína D : " Tento príbeh bol síce veľmi smutný,ale veľmi ma zaujal. Som rada, že som na tejto exkurzii mohla byť, bolo to naozaj veľmi poučné..."
Kristína P. : " Podľa môjho názoru film bol veľmi smutný, ale na druhej strane, sme sa veľa dozvedeli. Exkurzia bola poučná a zaujala ma..."
Lenka V : " Ak naletíme nesprávnym ľuďom a budeme ich voliť, môžu byť hrozbou pre nás samotných..."
Zuzana Dz. :" Po exkurzii sme odchádzali so zmiešanými pocitmi , ale odniesli sme si veľa nových vedomostí..."
Sarah N : " Každý by mal takéto múzeum navštíviť..."
|
Dňa 02. 06. 2016 štyri žiačky 2. ročníka sa rozhodli zmerať svoje vedomosti zo základov podvojného účtovníctva v rámci školského kola olympiády "Mladý účtovník". Riešili krátky súvislý príklad formou predkontácií účtovných prípadov a počítali výsledok hospodárenia. Na 1. mieste sa umiestnila žiačka II. A triedy Klára Kaničárová, 2. a 3. miesto patrí žiačkam II. B triedy: Eve Pavlovičovej a Lenke Jančovičovej. Srdečne blahoželáme.
Aj tento rok v máji sa naši žiaci opäť zapojili a zmerali si svoje výkony cez internet. Zúčastnili sa XIV. rončíka Medzinárodnej internetovej súťaže v písaní na počítači. Mohli sa zapojiť v odpisoch v materinskom jazyku, ale aj multijazyčnom odpise, kde si zvolili, v ktorom jazyku budú písať ďalší odpis. Z našej školy sa zúčastnilo 19 žiakov, z nich 13 písalo v slovenskom a 6 žiakov si ako ďalší jazyk zvolilo anglický.
Kto súťažil a ako sa umiestnili? Z 1. ročníka sa v odpise v materinskom jazyku zapojil Tomáš Hrnčiar, ktorý sa so svojim výkonom 375 čistých úderov za minútu umiestnil na 38 mieste. Okrem Tomáša sa z prvákov zapojil aj Milan Paulík a Natália Lesayová. Z druhákov najlepšie umiestnenie dosiahla Klára Kaničárová a jej výkon v slovenskom jazyku 338 čistých úderov jej zaručil 133 miesto. V multijazyčnej kategórii sa umiestnila na 96 mieste. Do súťaže sa z druhákov ďalej zapojili Kristína Peťovská, Nikola Nevidalová, Simona Krivdová, Miriam Škodová, Nina Kunáková, Lenka Jančovičová, Aneta Sporimská. Tretí ročník reprezentovala jediná žiačka - Lucia Mečírová a štvrtákov reprezentovali Sabína Kunáková, Natália Strapáková, Marcela Brocková, Daniela Bojňanská, Simona Tomaščíková, Natália Motáliková a Marek Šugra.
Úspešní súťažiaci dostali z medzinárodnej organizácie INTESTENO krásny diplom. Blahoželáme a sme radi, že stále sú žiaci, ktorí majú záujem byť o krok vpred pred inými...
Blahoželáme študentom 3. B triedy k postupu na študentskú konferenciu "Poznaj svoje peniaze", ktorá sa uskutoční v priestoroch centrály SLSP v Bratislave, Podarilo sa im dostať medzi 8 najúspešnejších škôl. Budú mať možnosť prezentovať svoje podujatie uskutočnené v rámci Global Money Week.
Projektová metóda je moderný spôsob vyučovania, ktorý zodpovedá všetkým požiadavkám na trvalé hodnoty a rozvoj tvorivých schopností. Pri tejto metóde môže učiteľ aj žiak plne uplatniť všetky svoje schopnosti spôsobom, pri ktorom sa neodovzdávajú poznatky v hotovej forme a žiaci ich pasívne prijímajú, čo následne môže viesť k nesamostatnosti pri riešení problémov pracovných, ale i osobných. Projektová metóda je orientovaná na činnosť študenta a na proces jeho aktívneho učenia. Rozvíja myslenie žiakov, vzbudzuje v nich záujem o poznávanie a rozvíja praktické činnosti žiakov. Žiak preberá zodpovednosť za svoju prácu.
Tak prečo to neskúsiť? S tretiakmi sme skúsili spracovať tému finančnej analýzy. V našom podaní formou facebookovej stránky, účtu na twitteri, či infografiky, je hneď o niečo zaujímavejšia, ba dokonca aj vtipná a vizuálne pútavá. S druhákmi nás čakali v závere školského roka dane – ako na ne? A tak sme sa pozreli na zaujímavé citáty o daniach, čo bolo naozaj poučné čítanie, zahrali sme sa na ministrov financií, ktorí potrebujú naplniť štátnu kasu aj na premiérov rozhodujúcich, ako sa vybrané peniaze použijú.
ABY ŠTUDENTI MILOVALI VAŠE HODINY - Čo odlišuje dobrých učiteľov od výborných? Tí druhí sa chcú stále zlepšovať. Kvôli sebe, ale aj kvôli študentom – aby ich vyučovacie hodiny bavili a dosahovali dobré výsledky.
Chcete byť lepším učiteľom, no práve teraz tak nejako neviete, ako na to? Pomôžeme vám! Niekoľkí z vás majú unikátnu príležitosť získať v školskom roku 2015/2016 na pár mesiacov vlastného mentora - priateľa, ktorý vás vypočuje, poradí a ak to bude potrebné, spraví vám sprievodcu aj samotným peklom. Nezisková organizácia LEAF spúšťa Individuálny rozvojový program učiteľa (IRPU), ktorý účastníkom umožňuje ďalej rásť po profesionálnej aj osobnostnej stránke formou získavania nezaujatej spätnej väzby a inšpiratívnych rád od skúseného mentora.
Touto lákavou ponukou organizácie LEAF začalo naše IRPU rozvíjanie sa. Prečo? Lebo učíme sa celý život a nielen vy študenti, ale aj my učitelia. Rozhodli sme sa teda využiť túto príležitosť a po písomnom a telefonickom výberovom konaní sa trom učiteľkám z našej školy – Mgr. Veronike Kobidovej, Ing. Paule Šilhárovej a PaedDr. Tatiane Škodovej, PhD. podarilo prebojovať sa do najužšieho výberu a získať mentorku na tento školský rok.
Skúsenosť to bola naozaj cenná. Získať nezávislý pohľad na našu prácu, získať niekoho, kto sa snaží, poradiť nám, inšpirovať nás, skrátka posunúť nás dopredu. Najdôležitejším prvkom v tomto procese sú však naši študenti, ktorí nám poskytli zaujímavé názory na našu prácu prostredníctvom vyplnenia hodnotiacich dotazníkov na začiatku, i na konci programu. Naši študenti, ktorí počas mentoringu stihli ukázať svoje temné stránky, ale neraz aj veľmi príjemne prekvapiť. Naši partneri v zrkadlovom vzťahu, kde sa odráža to ako vnímame my študentov a oni nás, ako vplývame my na nich a oni na nás, ako sa navzájom (ne)rešpektujeme, ako pracujeme na svojom rozvoji my aj oni, čo je jediná cesta k obojstrannej spokojnosti a k tomu, aby naše spoločné hodiny boli v maximálne možnej miere príjemne stráveným časom. Ak sa dokážeme navzájom rešpektovať, spolupracovať, komunikovať, bude pre nás škola naozaj dielňou ľudskosti. Pretože: „Nemôžeme pripraviť budúcnosť pre našu mládež, ale môžeme pripraviť našu mládež pre budúcnosť.“ (Roosevelt)
Ďakujeme, že nám pomáhate rozvíjať sa a veríme, že aj my svojou každodennou prácou pomáhame vám vo vašom rozvoji, v tom, aby brány našej školy opustili skvelí vzdelaní a vychovaní mladí ľudia pripravení pre budúcnosť.
Viac info pre prípadných záujemcov: http://www.irpu.leaf.sk/
eTwinning je internetový portál na spoluprácu učiteľov a žiakov z celej Európy. Program eTwinning sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl . "E" je skratka pre "elektronický" a "twinning" znamená "partnerstvo, družba". eTwinning umožňuje nájsť partnerskú školu, s ktorou je možné realizovať inovatívne školské projekty v rámci vyučovania v bezpečnom virtuálnom prostredí TwinSpace. eTwinning je ideálny aj na výmenu informácií a skúseností s kolegami-učiteľmi z Európy a ponúka tiež možnosti ďalšieho vzdelávania. Program eTwinning je spoločenstvo škôl, do ktorého je zapojených takmer 280 000 učiteľov z celej Európy, financované Európskou komisiou ako súčasť programu Erasmus+.
Do eTwinningových projektov sa zapája aj naša škola – Obchodná akadémia v Hlohovci. Študenti mali možnosť pracovať na rôznych projektoch a využiť výhody medzinárodnej spolupráce. V tomto školskom roku študenti z 2.A triedy pod vedením Ing. Pauly Šilhárovej pracovali na projekte Teens and money. Cieľom projektu bolo zistiť, aký majú študenti vzťah k peniazom a či skutočne rozumejú hodnote peňazí. S partnerskými školami z Francúzka, Poľska, Ukrajiny, Turecka a Španielska sme reprezentovali svoje školy a vyjadrovali svoj názor na dôležitosť peňazí v našich životoch. Študenti spolupracovali pri vyjadrovaní svojich názorov na vybrané témy a zapájali sa do rôznych aktivít. Vytvorili webovú stránku, kde prezentujú výsledky svojej práce. Porovnávali a zisťovali, či sú obyvatelia ich mesta bohatí, náklady na štúdium v jednotlivých krajinách, výšku vreckového, úroveň plytvania peniazmi, možnosti práce pre študentov, vzťah k bankám, čo by si kúpili za 50 €, prejavy bohatstva, sociálne aspekty peňazí, tvorili príbehy o peniazoch, návrhy študentských bankoviek.
Projektové vyučovanie je modernou formou výučby podporujúcou kreativitu, komunikáciu, spoluprácu, kritické myslenie, digitálne kompetencie a osobnú zodpovednosť, čo sú kľúčové kompetencie pre 21. storočie. Študenti pri hodnotení projektu vyzdvihli najmä možnosť komunikovať a pracovať v anglickom jazyku, diskutovať, tvoriť, spolupracovať, naučiť sa používať nové nástroje pri práci s počítačom. A projekt ocenili nielen študenti. Získali sme aj národný certifikát kvality. A keďže, sa takýto certifikát kvality podarilo získať aj francúzskej a poľskej partnerskej škole, veríme, že sa nám v októbri podarí získať aj európsky certifikát kvality. Certifikát kvality eTwinning je udeľovaný učiteľom, ktorí realizujú výnimočné projekty v rámci programu partnerstvo škôl eTwinning. Upozorňuje na to, že projekt dosiahol určitú národnú, prípadne európsku úroveň. Kritériami pre jeho udelenie sú inovatívnosť, integrácia, komunikácia, spolupráca, využívanie moderných technológií a prínos projektu.